Casti 23 – odkrycia

Co można odkryć w miejscu, w którym spędza się wakacje od ponad dwudziestu lat? Poza flamingami, rzecz jasna. I tym, że (prawie) nic nie jest takie, jak dawniej?

Otóż można restauracje. I to takie, które mijało się latami, niesłusznie wychodząc z założenia, że musi być w nich strasznie drogo.

Ristorante Il Granaio

Położona w samym centrum rodzinna restauracja z tradycyjną lokalną kuchnią, zaprasza wystawionymi na deptak ławami. W środku jest przyjemnie chłodno, a na tyłach budynku znajduje się uroczy ogródek. Jedzenie bardzo dobre. Mój nieśmiertelny Test Na Fritto Misto zaliczony na 6+. Pitera risotto al mare też podobno znakomite. Trzeba będzie tu wrócić.


Ristorante Pizzeria La Scaletta

Prz schodach prowadzących do tej restauracji, robiliśmy zdjęcia dwadzieścia jeden lat temu… To było przed epoką cyfryzacji domowego archiwum, więc chyba ich nie znajdę. Powiększona odbitka wisiała w naszym salonie przez długie lata… Teraz – zachęceni wieczorem w znajdującej się po sąsiedzku Il Granaio, postanowiliśmy zjeść tam kolację.

Z tarasów (chyba czterech) La Scaletty roztacza się obłędny widok na rozlewisko z flamingami. Poza tym mają bardzo dobrą pizzę i doskonałe desery. Atmosfera włoskiego letniska: głośno, tłumnie i wesoło, więc jeśli ktoś szuka spokojnego miejsca, to raczej gdzie indziej. My byliśmy bardzo zadowoleni.


Cremeria Corradini

Naszą trójkę kończy miejsce z najlepszymi lodami w tej części świata. Uwielbiamy je. I nigdzie indziej nigdy nie pójdziemy na miodowe cuda albo fior di latte. Proszę państwa to jest absolutne mistrzostwo świata! To tu były latami robione zdjęcia czwórki naszych dzieci na ławeczce 🙂


Ale nie myślcie sobie, że my tam tylko jedliśmy! Wyciskaliśmy z tego tygodnia, ile się dało! Bo i Grosseto, i Scarlino, i flamingos! Ale były też miejsca mniej spektakularne, choć wiele dla nas znaczące. Na przykład place zabaw: ten przy promenadzie, na którym Panicze w dzieciństwie spędzali wakacyjne godziny, i ten pod piniami w Follonica, gdzie zdarzyło mi się czekać z chłopakami, aż Piter zrobi zakupy w COOPie. Łezka się kręci w oku… Chociaż Kuba nadal bije resztę na głowę, jeśli chodzi o sprawność fizyczną.


Ponownie przeszliśmy się kilka razy przez Castigliońskie wzgórze… O matko… dopiero jak to napisałam, to sobie uświadomiłam, jak to brzmi… No trudno, niech zostanie 😀

To bardzo przyjemna trasa, trochę pod górkę, ale widoki warte małej wspinaczki. Chyba, że akurat ma się skręconą nogę w kostce, rwę kulszową, albo dziecko w wózku. Przerabiałam wszystko.


Rzucam okiem do wakacyjnego albumu. To już prawie koniec. Udało nam się ten tydzień cudem wyszarpać i wykorzystaliśmy go w całości. I mieliśmy tylko jeden trudny dzień, ostatni, tuż przed wyjazdem, więc można powiedzieć, że to faktycznie był cud.

cdn


PS.
To, na co Janek wskazuje na głównym zdjęciu, to autentyczny ślad po kuli. Nie wiemy, z której wojny, więc lubimy sobie wyobrażać, że wystrzeliła ją armata pirackiego statku 😉


Tu znajdziesz pozostałe relacje z naszych tegorocznych wakacji w Maremmie:

© 2023, Jo. All rights reserved.

7 Comments

Add Yours
 1. 1
  Quackie

  No więc wszystko to pięknie i ładnie, ale jest jedna rzecz: te wszystkie miasta pobudowano strategicznie na szczytach wzgórz, żeby potencjalny wróg (zwłaszcza w średniowieczu i renesansie) miał pod górkę. A tylko w Sjenie są schody ruchome na górę! (A i to przez część dystansu tylko).

  Chociaż nie, chyba jeszcze w Asyżu jest winda…

  • 2
   Jo

   Po Scarlino – na żadne miasto włoskie nie będę już narzekać.

   Ładne są. Jeśli się lubi takie rzeczy. My lubimy. Może bardziej il mare i mangiare niż wspinaczki, ale chyba przywykliśmy 😉

 2. 3
  Janek

  Fajnie było tam pojechać i odpoczywać przy plaży. I warto odkrywać nowe restauracje które od dawna nie sprawdzaliśmy (cały czas byliśmy przy pizzerii). Lody zawsze pozostanie przy moich wspomnieniach. I ciekawe czy to była kula od armaty ze statku? 😉

  • 4
   Jo

   Najpierw w Stelli, potem przy plaży – prawda. Żal mi tamtych restauracji, ale te dwie „nowe” też okazały się super, prawda?

   Ja bym tam chętnie jeszcze wróciła 😉 Stare śmieci zawsze są nostalgicznie bliskie sercu. Całę wasze dzieciństwo… Tyle wspomnień… No i musimy popłynąć łódkami do flamingów, i wrócić do Maremmy, i Porto Stefano, i grobowce Etrusków, i może trochę Interioru…

   Że o lodach Corradini nie wspomnę 😛

 3. 5
  Piter

  Fajnie było odkryć nowe miejsca w starym miejscu 😉. I dobrze, że w końcu poszliśmy do nowych restauracji – odkrycie sezonu.
  Lodziarnia – zawsze ta sama. Nie ma lepszych lodów w Casti. I oby nic się nie zmieniło. Bo być może, być może jeszcze tam kiedyś niezobowiązująco wpadniemy z wizytą…

 4. 6
  dasiagallery

  Superowe wakacje mieliście. Myślę, że akumulatory naładowane 🙂
  Ja też jestem z powrotem. było cudnie, ale myślę, że po raz ostatni…

  • 7
   Jo

   Wiesz jak jest z tymi naszymi akumulatorami… Na razie jakoś ciągną, ale strasznie zgrzytają. Cholera wie, co będzie dalej.

   Czytam u ciebie, czytam. Będzie ciąg dalszy?

Leave a Reply