Santuario di Trana

Santuario Santa Maria della Stella di Trana (Valle Sangone)

Na sąsiednim pagórku (bo przecież jesteśmy w Alpach, więc tu wszędzie są pagórki) mieści się Sanktuarium Naszej Pani Gwiaździstej (oni naprawdę mają talent do tych Maryjnych imion…) . Zawsze mijamy je w drodze do Giaveno lub Avigliany, ale tym razem postanowiliśmy wjechać na górę.

Naszym oczom ukazał się obsypany spadającymi kasztanami parking, święta grota oraz kościół, w którym za chwilę miało się rozpocząć nabożeństwo. Stojący we drzwiach proboszcz był bardzo uprzejmy wobec mówiących kulawą włoszczyzną pielgrzymów z Polski i pozwolił nam na chwilę zajrzeć do środka.

Na pierwszym zdjęciu widać Pitera konferującego z proboszczem.

Sanktuarium powstało w miejscu, w którym okolicznym mieszkańcom objawiała się Madonna. Za jej wstawiennictwem dokonywały się cuda (najsłynniejsza historia dotyczy uratowanego po ukąszeniu żmii Giovanniego Lanza), więc lokalna społeczność postanowiła w podziękowaniu wybudować świątynię.

Nostra Signora della Stella wywodzi się z kolejnej historii. Na wzgórzu, gdzie obecnie stoi Sanktuarium, znaleziono figurkę Matki Boskiej odzianej w gwiaździsty płaszcz. Takie same figurki znajdowane były w różnych odległych miejscach w Italii i nikt nie wie, w jaki sposób i skąd tam trafiły, więc uznano to za kolejny cud i na wszelki wypadek Madonnie nadano imię Od Gwiazd.

Nie bez znaczenia są również rozjechane przez Pitera na parkingu kasztany. BlueBoy bardzo się o to zezłościł, bo jadalne kasztany to jednak bożonarodzeniowy pie oraz roladki i po nich się nie jeździ. Tymczasem miejscowa historia opowiada, że w osiemnastym wieku właśnie po kasztany przyszli na wspomniane wzgórze proboszcz, lekarz i farmaceuta (wiem, że to trochę brzmi jak Polak, Niemiec i Rusek). I kiedy zbierali te kasztany – objawiła im się Madonna, która parę lat później cudownie uzdrowiła Giovanniego, zostawiając jako dowód martwą żmiję.

I tak, proszę państwa, nawet w najbliższej okolicy można znaleźć temat do blogowego wpisu!

Dziękuję mojej drogiej Key za pomoc w zebraniu informacji do opowieści o Gwieździstej Pani.

© 2022 – 2023, Jo. All rights reserved.

Leave a Reply