Marc Chagall w Muzeum Narodowym

Kończy się wystawa Chagalla w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jeśli jeszcze nie byliście – zachęcam. Zwłaszcza, że można teraz wziąć udział w finisażowym oprowadzaniu po wystawie – bez tłumów zwiedzających!

Te tłumy były jedynym minusem, psującym przyjemność oglądania prac Chagalla. Można się było ich spodziewać, bo wejścia nie były przypisane do konkretnej godziny i bilet obowiązywał przez cały dzień. W rezultacie czuliśmy się trochę jak w metrze w godzinach szczytu… A wystarczyłoby ustalić limity wejść na godzinę i wszystko wyglądałoby inaczej!

Nie jestem taką znawczynią Chagalla, jak Key, ale Chagallowska symbolika zrobiła na mnie spore wrażenie. Obrazom towarzyszyły opisy, będące nieocenionym przewodnikiem po świecie artysty. Gdyby tylko można było w spokoju poświęcić im więcej czasu… Bo tego czasu i przestrzeni zdecydowanie nam zabrakło – Jakub nie jest w stanie znieść zbyt długo ścisku. Jestem zaskoczona tym, że w ogóle dał się namówić na wejście do dwóch dość małych salek wystawowych.

I na koniec: jak zwykle ogromnie żałuję, że wystawie nie towarzyszy katalog! Bardzo by się przydał – by móc w domu powrócić do obejrzanych obrazów.

🖼 Wystawa nowo zakupionej kolekcji 14 dzieł Marca Chagalla.

Artysta łączy ze sobą gwasz i temperę, kredkę, ołówek i kolorowy tusz, a nawet pastel. Prezentowane prace powstały w okresie rozkwitu technik rysunkowych i graficznych w zachodniej Europie w latach 60. i 70. XX wieku, a kolory jego prac z tego okresu są żywe i intensywne.

Część zakupionych dzieł przedstawia sceny ze Starego Testamentu, osobliwie, indywidualnie zinterpretowane, część – pary zakochanych, bukiety kwiatów i zwierzęta. Pojawiają się także nawiązania do dzieciństwa. Przedstawiona rzeczywistość objawia się na dwóch poziomach: realnej i fantastycznej.

👤 Kuratorka wystawy: Anna Manicka

Wystawiana kolekcja jest szczególna – można o tym posłuchać w załączonym poniżej nagraniu. Kuratorka wystawy – Anna Manicka, ciekawie opowiada o specyfice wystaw prac wykonanych na papierze.

Niestety nie znalazłam tego nagrania w innych źródłach – jest tylko na FB.

https://www.facebook.com/MuzeumNarodowe/videos/758245288855767

© 2022 – 2023, Jo. All rights reserved.

0 Comments

Add Yours
  1. 1
    Jo

    Wiem, że zdjęć mało, ale spróbujcie robić zdjęcia, kiedy dokoła tłum ludzi. Jeśli uda mi się zajrzeć do Jakuba aparatu – może dorzucę coś zdjętego „okiem autysty”. A do odwiedzenia wystawy gorąco zachęcam, bo warto.

Leave a Reply