1944. Pamiętamy (?)

CO pamiętamy? O CZYM?

Pamiętamy, że niewłaściwe decyzje są przyczyną dramatów? Że za chore ambicje jednostki, płacą niewinne ofiary? Że jako naród nigdy nie nauczyliśmy się realnej oceny sytuacji? A kiedy przegrywamy – szukamy winy wszędzie, tylko nie u siebie?

Jesteśmy mistrzami w tworzeniu romantycznych legend. I niestety bezrefleksyjnie sami w nie wierzymy.

Pamiętamy o wartościach, za które walczyli Powstańcy? Czy tylko odprawiamy misterium i wracamy do swoich spraw? Przyklejamy kotwicę na zderzaku, odpalamy race w Godzinie W i wykrzykujemy nic nie znaczące, dumne hasła, ale nie bierzemy odpowiedzialności za własny kraj.

Oburzają nas pytania o sens Powstania, ale nie szanujemy tych, którzy w nim walczyli. Nie wyciągamy wniosków z własnej historii. Nie potrafimy nawet wybrać odpowiedzialnej władzy.

Wartości… Powstańcy poszli walczyć, bo w coś wierzyli. W co my wierzymy dzisiaj?

© 2023, Jo. All rights reserved.

5 Comments

Add Yours
  • 3
   Jo

   Mam nadzieję. I podziwiam, bo ta wiara bywa niekiedy bardzo frustrująca. Ale tylko dzięki nim/Wam jest szansa na jakiekolwiek zmiany.

   Tylko żeby jeszcze ta reszta zrozumiała, że nie wystarczy narzekać…

 1. 4
  krzysztof leon

  nic dodać i nic ująć tylko dobrze zastanowić się nad sposobem i sensem obchodzenia w taki sposób tragedii narodowych ponieważ to nic nie zmienia w sposobie rozwiązywania problemów ważnych dla niepodległości ale przede wszystkim jak ta niepodległość ma wyglądać, czy w takim wydaniu gdzie kultura polemiki sięga dna i przynosi jeszcze głębsze podziały niemal w każdej rodzinie i lokalnej społeczności. Zadęcie jest nawet duże i głośne ale nadal fałszywie brzmiące.

Leave a Reply